Az elmúlt napokban és most is folynak az egyeztetések a Szatmár megyei tanintézmények igazgatóinak és aligazgatóinak kinevezése ügyében. Amíg ugyanis nem szerveznek meg versenyvizsgákat, addig egy éves kinevezéssel kerülnek a tanintézmények élére a vezetők.
"Nehézkesen haladnak a tárgyalások. Bár a tanügyi törvény értelmében azokban az intézményekben, ahol van magyar tagozat vagy csoport, legalább egy aligazgatónak lennie kell, ennek ellenére - mivel a törvényben nincs szankció meghatározva - nehéz ezt a törvényt betartatni" - magyarázza Kereskényi Gábor parlamenti képviselő, a Szatmárnémeti RMDSZ elnöke.
A politikus úgy látja, hogy jelen pillanatig már a tanintézmények 85 százalékában sikerült konszenzusra jutni a legnagyobb kormánypárt képviselőivel, a megye több intézménye esetében pedig még vannak kérdőjelek. Legutóbb vasárnap volt egy meghatározó találkozó ez ügyben, Kereskényi pedig reméli, hogy a következő, szerdai találkozón már sikerül pontot tenni a tárgyalások végére.
"Különösen fontos, hogy a szakiskolákban is be tudjuk tartatni a törvényt és ezek jórészében kerüljenek magyar pedagógusok a vezetők közé. Megyei szinten is van egy-két prioritásunk, amelyek esetében szeretnénk eredményt elérni: például az aranyosmeggyesi iskolában, ahol mindenképp szeretnénk magyar aligazgatót" - magyarázza Kereskényi.
"A tanügyben nincs stabilitás és nem is lehet addig, míg a választásokat követően mindig új személy kerül vezetői pozícióba, a román pártok esetében pedig legnagyobbrészt politikai alapon. Az RMDSZ esetében mindig az illető intézményből kerülnek ki azok, akik igazgatók vagy aligazgatók lesznek. Szakmai alapon kerül sor a kinevezésre, minden esetben konzultálni szoktunk az illető iskola tantestületével is, hogy kit tartanának megfelelőnek a feladatra" - nyilatkozta a Szatmár.ro-nak Kereskényi Gábor.